ΜΕ 7ΑΡΑ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΗΣΕ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΣΤΑΘΜΟ Η Ρ.Ε.Α. – ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ 15ΧΡΟΝΗ ΜΠΑΛΑΣΗ

Μπορεί η Ρ.Ε.Α. να πέτυχε ακόμα μία ευρεία νίκη (7-0) επί του Βόλου εκτός έδρας, όμως, εκείνο που έκλεψε τις εντυπώσεις ήταν το ντεμπούτο της 15χρονης τερματοφύλακα, Γεωργίας Μπαλάση, στη Women’s Football League.
Η ομάδα μας επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο και έπειτα από μία μαγική εμφάνιση όπου πέτυχε συνολικά 7 τέρματα. Μάλιστα, σκόραραν 6 διαφορετικές παίκτριες, με τις Κοτσάκι, Σιράζι, Παντερή, Γκάτσου, Ματέους να σημειώνουν από ένα γκολ, ενώ η Μπασούρη σκόραρε δις στο α’ μέρος. Φυσικά, το ματς δεν χρίζει κριτικής, με τις παίκτριες μας να κυριαρχούν σε όλη τη διάρκεια του, ενώ εκτός από τα 7 τέρματα, είχαν και 3 δοκάρια!
Ήταν μία καθολική επικράτηση της Ρ.Ε.Α., η οποία μέτρησε τη 12η φετινή της νίκη και την τελευταία εκτός έδρας, μιας και απομένει ακόμα μία αγωνιστική για το φινάλε της σεζόν. Όμως, στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού ήταν η παρθενική εμφάνιση της νεαρής παίκτριας, Γεωργίας Μπαλάση, η οποία στην ηλικία των 15 ετών έπαιξε για πρώτη φορά στα μεγάλα «σαλόνια» του ποδοσφαίρου Γυναικών. Είναι προϊόν της Ακαδημίας της Ρ.Ε.Α., όπου έπειτα από σκληρή δουλειά και προσπάθεια βλέπει τους κόπους της να ανταμείβονται, αποκτώντας σπουδαίες εμπειρίες. Σίγουρα το μέλλον της ανήκει.
Την επόμενη αγωνιστική, η Ρ.Ε.Α. θα υποδεχθεί τις Νέες Ατρομήτου στο γήπεδο της Σοχώρας, όπου θα κλείσει ακόμα ένας επιτυχημένος κύκλος της στην μεγάλη κατηγορία.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
2’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο, με την κεφαλιά της επιθετικού να βρίσκει στο δοκάρι της Μανουκαράκη.
3’ Μεγάλη διπλή ευκαιρία, με το σουτ της Κοτσάκι να αποκρούει η τερματοφύλακας και στην επαναφορά η Μαρκουτσά σούταρε εκ νέου, με την μπάλα να αποκρούει ξανά η αντίπαλη τερματοφύλακας.
4’ Σουτ της Μπασούρη μετά από πάσα της Κοτσάκι, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.
12’ Σουτ της Ματέους μέσα από την περιοχή, με την τερματοφύλακα να αποκρούει.
15’ Δυνατό σουτ για τον Βόλο, με τη Μανουκαράκη να αποκρούει εντυπωσιακά.
ΓΚΟΟΟΛΛΛ!!!! 26’ Τακουνάκι της Μαρκουτσά μέσα στην περιοχή και η Μπασούρη από κοντά έγραψε το 0-1!
28’ Η Ματέους σούταρε από πλάγια θέση, με την μπάλα να περνάει άουτ.
36’ Σουτ της Κελαϊδή μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ.
ΓΚΟΟΟΛΛΛ!!! 37’ Σέντρα της Κοτσάκι από δεξιά και νέο πλασέ της Μπασούρη για το 0-2!
ΓΚΟΟΟΛΛΛ!!! 43’ Η Μαρκουτσά βρήκε υπέροχα τη Ματέους και με όμορφο πλασέ έκανε το 0-3!
45’ Τρομερή ευκαιρία για τη ΡΕΑ, με το σουτ της Κοτσάκι να προσκρούει στο δοκάρι.
ΓΚΟΟΟΛΛΛ!!! 45+1’ Ασίστ της Κοτσάκι στην Παντερή, η οποία πρόλαβε την έξοδο της τερματοφύλακα, την πέρασε με τρομερή ντρίπλα και με απευθείας πλασέ στην κενή εστία έκανε το 0-4.
52’ Διπλή ευκαιρία για τη ΡΕΑ, με την αντίπαλη τερματοφύλακα να αποκρούει το σουτ της Παντερή και στην επαναφορά η Σιράζι σούταρε εκ νέου, με το αντίπαλο στόπερ να αποκρούει πάνω στη γραμμή.
ΓΚΟΟΟΛΛΛ!!! 57’ Κόρνερ της Μαρκουτσά και κεφαλιά της Γκάτσου για το 0-5!
58’ Η Μπράμε πάσαρε στη Μαρκουτσά, αλλά το σουτ της τελευταίας βρήκε στο δοκάρι.
61’ Τρομερή ενέργεια από τη Σιράζι από αριστερά, έδωσε στην Κοτσάκι, πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
74’ Εκπληκτική εκτέλεση φάουλ της Ματέους, με την μπάλα να σταματάει στη συμβολή των δοκαριών.
80’ Πάσα της Παντερή από δεξιά, πλασέ της Μεργέμογλου, με την τερματοφύλακα να αποκρούει.
ΓΚΟΟΟΛΛΛ!!! 83’ Η Ματέους πάσαρε στην Κοτσάκι στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με βολέ έγραψε το 0-6!
ΓΚΟΟΟΛΛΛ!!! 86’ Η Σιράζι κάνει το 0-7 με όμορφο πλασέ και έπειτα από ασίστ της Κοτσάκι!
ΡΕΑ (Στέλιος Κοζανίδης): Μανουκαράκη (83’ Μπαλάση), Κοτσάκι, Βορριά (46’ Εράσο), Παντερή, Κελαϊδή, Μαρκουτσά, Μπράμε, Μπασούρη (46’ Σιράζι), Ματέους, Γκάτσου, Χατζηγιαννίδου (64’ Μεργέμογλου).